Zespół Interdyscyplinarny
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Dobrej
Zespół Interdyscyplinarny – to zespół osób delegowany ze środowisk profesjonalnych do koordynacji, standaryzacji, analiz i rozwiązywania lokalnych problemów przemocy domowej. Zespół Interdyscyplinarny stanowią przedstawiciele służb miejskich, instytucji i organizacji działających w obszarze wsparcia społecznego. Działania Zespołu zmierzają do poprawy sposobów udzielania pomocy osobom doświadczającym przemocy i ich najbliższemu otoczeniu poprzez kreowanie lokalnej polityki wobec problemu i wypracowania procedur oraz standardów.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Dobrej powołany przez Burmistrza Dobrej.
Zespół działa w oparciu o obowiązujące przepisy o zasięgu krajowym i lokalnym, które dotyczą przeciwdziałania przemocy domowej, a także regulaminy wewnętrzne.
Podstawą działania Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Dobrej jest:
- ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy domowej;
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 roku w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” ;
- uchwała nr LXII/415/2023 Rady Miejskiej w Dobrej z dnia 20 lipca 2023 r. w sprawie trybu i sposobu powoływania oraz odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej ;
- uchwała nr LXXIII/494/2024 Rady Miejskiej w Dobrej z dnia 25 marca 2024 r. w sprawie Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej Dla Gminy Dobra na lata 2024-2028 .
Siedzibą Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Dobrej jest Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrej, ul. Wiatraki 13 , 62-730 Dobra
Skład Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Dobrej:
Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego Monika Małecka - Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrej
Zastępca przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego Marta Grzelak - Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrej,
Członkowie:
Emilia Dzikowska - Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrej,
Izabela Marciniak - Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrej,
Katarzyna Gostomczyk - Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobrej,
Marta Kaliszak - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej,
Anna Michalak - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piekarach,
Jerzy Denkowski - Komisariat Policji w Dobrej,
Helena Kozłowska -Owczarek - Sąd Rejonowy w Turku,
Jolanta Dębowiecka - Grupowa Praktyka Pielęgniarek "Vita" w Dobrej
tel. 63 2798001, 570722922, 519693468
e-mail: zespolinterdyscyplinarny@dobra24.pl
Strona internetowa: https://www.facebook.com/profile.php?id=61562068297030
Powołana przez Zespól Interdyscyplinarny grupa diagnostyczno-pomocowa, dokonuje diagnozy i oceny sytuacji w związku ze zgłoszonym podejrzeniem wystąpienia przemocy domowej i we współpracy z osobą doznającą przemocy, opracowuje indywidualny plan pomocy albo rozstrzyga o braku zasadności podejmowania działań.
Procedura rozpoczyna się w momencie wypełnienia formularza „Niebieska Karta – A” przez policjanta, pracownika socjalnego, przedstawiciela gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ochrony zdrowia lub oświaty. Powinno to nastąpić w obecności osoby, co, do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, a w sytuacji, gdy ten kontakt jest niemożliwy, bez udziału tej osoby.
Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” nie wymaga zgody osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.
Wszelkie działania pomocowe mają na celu zatrzymanie przemocy, zapewnienie schronienia osobom, których bezpieczeństwo jest zagrożone, udzielenie pomocy w formie poradnictwa specjalistycznego, w tym prawnego, psychologicznego i socjalnego, skierowanie na terapię osób doświadczających przemocy oraz skierowanie na oddziaływania korekcyjno
– edukacyjne sprawców przemocy.
Wszelkie działania w ramach procedury „Niebieskie Karty”’ są realizowane zgodnie z zasadą poufności i ochrony danych osobowych.
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej definiuje przemoc, jako jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Przemoc domowa może dotyczyć każdego, niezależnie od pochodzenia, statusu materialnego, wieku, płci, wykształcenia. Może przybierać formy przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, ekonomicznej, cyberprzemocy oraz zaniedbania. Wszystkie te formy mogą występować jednocześnie albo niezależnie od siebie. Przemoc w rodzinie jest bardzo negatywnym zjawiskiem, które może się wiązać z popełnianiem przestępstw na szkodę osób najbliższych. Każdy, kto ma przewagę i za pomocą siły stara się zmusić drugą osobę do określonego zachowania – stosuje przemoc. I to on jest odpowiedzialny za swoje zachowanie.
Każdy, kto widzi krzywdę drugiego człowieka powinien podjąć działania w celu zatrzymania przemocy. Zgłoś przemoc domową !!!
PAMIĘTAJ:
- MASZ PRAWO DO SZACUNKU I GODNEGO TRAKTOWANIA
- MASZ PRAWO DO WŁASNEGO ZDANIA
- MASZ PRAWO DO NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ
- MASZ PRAWO POPEŁNIAĆ BŁĘDY
- MASZ PRAWO SZUKAĆ POMOCY, GDY TWOJE PRAWA SĄ ŁAMANE